clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Full schedule for current and former Oregon track & field athletes competing at Rio Olympics

New, comments
2016 U.S. Olympic Track & Field Team Trials - Day 1 Photo by Andy Lyons/Getty Images

The 2016 Olympics in Rio are in full swing, but there’s still a few more days before the track & field competition gets underway. This year, 18 current and former Ducks will be competing at the Olympics for six different countries.

Oregon has more athletes in this year’s Olympics than the past three combined. It has always been known that Oregon is a top running school, but this sets the bar at the world’s highest level.

Here is the full schedule of who will be competing when during the Olympics:

Friday August 12

Brianne Theissen-Eaton (Canada): Women's Heptathlon (100m Hurdles - 5:35 a.m., High Jump - 6:50 a.m., Shot Put - 4:35 p.m., 200m - 6:05 p.m.)

Alexi Papas (Greece): Women's 10,000m (Final - 7:10 a.m.)

English Gardner (USA): Women's 100m (Prelims - 7:55 a.m., First Round - 6:40 p.m.)

Zoe Beckman (Australia): Women's 1,500 (First Round - 4:30 p.m.)

Saturday August 13

Phyllis Francis (USA): Women's 400m (First Round - 7:00 a.m.)

Brianne Theisen-Eaton (Canada): Women's Heptathlon (Long Jump - 7:45 a.m., Javelin - 4:00 p.m., 800m - 6:53 p.m.)

Galen Rupp (USA): Men's 10,000m (Final - 5:25 p.m.)

Monday August 15

Deajah Stevens (USA): Women's 200m (First Round - 5:35 a.m.)

Jenna Prandini (USA): Women's 200m (First Round - 5:35 a.m.)

Chris Winter (Canada): Men's 3,000m Steeplechase (First Round - 6:25 a.m.)

Devon Allen (USA): Men's 110m Hurdles (First Round - 4:40 p.m.)

Johnathan Cabral (Canada): Men's 110m Hurdles (First Round - 4:40 p.m.)

Tuesday August 16

Matthew Centrowitz (USA): 1,500m (First Round - 6:30 a.m.)

Wednesday August 17

Ashton Eaton (USA): Men's decathlon (100m - 5:30 a.m., Long Jump - 6:35 a.m., Shot Put - 8:15 a.m., - High Jump 1:45 p.m., 400m - 5:20 p.m.)

Sam Crouser (USA): Men's javelin (Qualifying Round - 4:30 p.m.)

Cyrus Hostetler (USA): Men's javelin (Qualifying Round - 4:30 p.m.)

Thursday August 18

Ashton Eaton (USA): Men's decathlon (110m hurdles - 5:30 a.m., Discus - 6:25 a.m., Pole Vault - 9:25 a.m., Javelin - 2:35 p.m., 1500m - 5:45 p.m.)

English Gardner (USA): Women's 4X100 relay (First Round - 7:20 a.m.)

Arianna Washington (USA): Women's 4X100 relay (First Round - 7:20 a.m.)

Jenna Prandini (USA): Women's 4X100 relay (First Round - 7:20 a.m.)

Friday August 19

Phyllis Francis (USA): Women's 4X400m relay (First Round - 4:40 p.m.)

Saturday August 20

Claire Michel (Belgium): Women's Triathlon (Final - 7:00 a.m.)

Sunday August 21

Galen Rupp (USA): Men's Marathon (Final - 5:30 a.m.)

Carlos Trujillo (Guatemala): Men's Marathon (Final - 5:30 a.m.)